DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Trávník po zimě

Trávník zbavte sněhové plísně i prohlubní. Po zimě potřebuje léčbu.Trávník musíte na jaře především rozdýchat a dodat mu živiny

 
1. března 2010  0:03
S veškerou nápravou trávníku po zimě vydržte, až roztaje poslední sníh a trávník rozmrzne. Do té doby, než půda oschne, po trávníku raději vůbec nechoďte, jinak do něj vytlačíte hluboké rozměklé stopy. Už ale přemýšlejte, jak trávník zbavíte sněhové plísně a prohlubní, v nichž se usazuje voda. 
Z trávníku utrápeného dlouhou zimou by většina majitelů zahrad ráda vypiplala mechový koberec.foto: www.zahradapraha.cz

Z trávníku utrápeného dlouhou zimou by většina majitelů zahrad ráda vypiplala mechový koberec.

Jakmile trávník na jaře oschne, začněte s jeho regenerací. Shrabejte listí, větvičky a suchou trávu. Pak trávu, pokud jste to nestihli na podzim, posekejte na délku zhruba 3 cm a pokos shrabejte.

Trávník nejprve rozdýchejte

Trávník je nutné i provzdušnit neboli vertikutovat, od vertical cut neboli "svislý řez". Díky provzdušnění zbavíte trávník kompaktní vrstvy travní plsti. Tvoří ji odumřelá stébla trávy, rozkládající se listí, mech nebo třeba kořeny.

Nepropustná vrstva na povrchu trávníku"Plsť brání trávníku v dýchání a zadržuje v půdě vlhkost, což je příčinou řady onemocnění a navíc trávník nevypadá tak dobře, jak by mohl," upozorňuje Martin Adamíra ze společnosti Zahrada Praha, která se specializuje na návrhy a realizace zahrad. Více viz článek o jarním rozdýchání trávníku.

Zbavte se všech louží

Možná na vašem trávníku přes zimu vznikly i prohlubně, ve kterých se hromadí voda. Znamená to, že půda pod nimi je nepropustná. "Řešením je vyříznout okolo prohloubené plochy tři obdélníkové strany a odříznutý plát trávníku odvinout po neodříznuté hraně. Takto vzniklou díru naplňte asi pěticentimetrovou vrstvou písku a promíchejte ho s půdou. Nadbytečnou směs odstraňte a místo opět přikryjte naříznutým drnem," radí Adamíra.

Případně prohlubně zavezte substrátem a znovu osejte travním semenem, přitom ale nezapomeňte na válcování. "Při větším výskytu prohlubní ale takto trávník opravit nelze. Pak je vhodnější trávník přeorat, povrch řádně urovnat latí, zaválcovat a znovu osít, případně položit kobercový trávník," popisuje krajní variantu zahradní architekt.

Dosít novou trávu byste ale každopádně měli na všech místech, kde se po předchozích zákrocích objevila na trávníku holá místa. Plochy nejdřív prohrabejte hráběmi se širokými zuby. Poté půdu na nich promíchejte s pískem a po vyrovnání povrchu dosejte trávu. Celý trávník nakonec důkladně uválcujte a zalijte.

Boj s plísní nepodceňujte

Sněhová plíseň na trávníku v tomto období vzniká kvůli tomu, že trávník ležel dlouhou dobu pod sněhovou přikrývkou, která bránila přístupu vzduchu. Plíseň poznáte jednoduše. "Na trávě se objeví zažloutlé skvrny o průměru 15 až 20 cm, které se neustále zvětšují. Když je vlhko, kolem skvrn najdete bílé podhoubí, které slepuje stébla trávy. Za slunečného počasí se stébla dokonce jeví narůžovělá," popisuje problém Adamíra.

Trávník postižený sněhovou plísní.Trávník postižený sněhovou plísní.

Trávník postižený sněhovou plísní.

Pokud jste na podzim neshrabali posekanou trávu nebo jste nadměrně hnojili dusíkatými hnojivy, můžete za plesnivý trávník na konci zimy poděkovat i sami sobě.

Boj se sněhovou plísní je poměrně obtížný. "Když chorobu zachytíte v počátečním stadiu, možná se vám podaří ji zlikvidovat fungicidem ve spreji. Nám se osvědčily Dithane, Ridomil, Benlate či Akrobat MZ," říká Adamíra. A dodává: "Jestliže ovšem plíseň zasáhla většinu trávníkové plochy, máte téměř jistotu, že vás čeká zakládání úplně nového trávníku."

Na každém fungicidním přípravku je dávkování uvedeno a je potřeba ho dodržet, jinak hrozí předávkování! A samozřejmě platí, že veškerou chemii zásadně míchejte na dlažbě, ne na trávníku a už vůbec ne u studny nebo u jezírka s rybičkami.

 

Fungicidy nesmíte předávkovat

Jak zjistit dávkování přípravku na plochu vaší zahrady?

"Je dobré si například do zádového postřikovače dát 5 litrů čisté vody a na předem známé ploše změřit, kolik jí tam nastříkám při pomalé chůzi a pravidelném postřiku. Podle toho určíte i dávkování přípravku na potřebnou plochu vašeho trávníku," přidává další praktickou radu zahradní architekt.

Jak poznáte účinnou léčbu?

Trávník postižený sněhovou plísní.Plísní poškozené a fungicidem ošetřené listy odumřou, jen je potřeba sledovat, jestli vyrazí nové listy. "Pokud je kořenový krček uhnilý, takže se snadno utrhne při zatažení dvěma prsty, nebo je příliš měkký, už bohužel není třeba čekat. V takovém případě je nutno založit na poškozených místech nový trávník," popisuje Adamíra, jak poznáte úspěšnost léčby fungicidy.

Pokud nové lístky raší, klidně i ze žlutých listů, je léčba s největší pravděpodobností úspěšná. Pak už to chce jen čas a z vaší strany trpělivost. Po dobu léčby není vhodné do trávníku příliš zasahovat, vhodná je vyšší a méně častá seč, žádné prořezávání a podobně, protože trávník je v tomto stavu příliš citlivý na mechanické poškození.

"Letos určitě doporučuji postřik fungicidem i preventivně, předtím než se objeví první příznaky," radí po zkušenostech s dopadem bohatých sněhových srážek na stav trávníku zahradní architekt.

 

S hnojením trávníku ještě počkejte

Nenadělejte předčasným hnojením víc škody než užitku, vhodným obdobím pro dodání živin podporujících růst trávy je až začátek dubna. "I pak si dejte pozor na místní přehnojení dusíkem, jinak si na trávníku vyrobíte žluté skvrny," varuje Adamíra.

Chemické odstraňování plevelů raději také nechte na později, až trávník zpevní a trochu naroste. Brzy zjara může být totiž citlivý i na selektivní herbicidy, které mu běžně během roku neublíží.

 

Než začnete s prvním sekáním trávy, měli byste z trávníku odstranit mech a odumřelý rostlinný materiál, tedy listy a jiné organické zbytky. Trávník chce také prořezat, zbavit mechu, provzdušnit, pohnojit...

Prořezáním začněte

Při prořezání, tedy tzv. vertikutaci, se ostrými nožovými hroty podobnými hrotům hrábí protrhne plsť vytvořená na povrchu půdy. Ta brání přístupu vody, vzduchu a živin k travním kořenům. Současně se poruší kořínky trávy, což je povzbudí k větvení.
 
Organické zbytky, mech apod. můžete z trávníku vyčesat pomocí travního separátoru.Na tuto práci se používají prořezávací neboli vertikutační hrábě s dlouhou násadou, na větší plochy lze koupit nebo půjčit účinnější motorový vertikutátor.

V každém případě je nejlepší prořezávat, když je půda suchá. Narušenou plsť pak se suchým mechem z trávníku vyhrabete hráběmi.

Bez provzdušnění to nejde

Důležité je pro trávník také pravidelné provzdušnění neboli aerifikace. Jinak trávníky zarůstají mechem nebo se vytvářejí mezery v zeleném travním porostu.

Prořezávací hrábě vám pomohou z trávníku dostat i mech.Aerifikace se provádí rycími vidlemi, speciálními provzdušňovacími vidlicemi, válcem s jehlicemi nebo motorovými aerifikátory. Do trávníku vyrývají hustou síť děr, asi 10 cm hlubokých, a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Vzniklé otvory je nejlepší zasypat pískem, který je sice uzavře, ale do půdy propouští vzduch, vodu a živiny.

Nelekejte se, když pak bude trávník vypadat hůře než na začátku. Plody své práce budete sklízet už za několik týdnů, kdy vyraší nové a zdravé travní výhony.

Nezapomeňte na hnojení

Aby byl okrasný trávník hustý a sytě zelený, potřebuje dodávat ve velkém množství především dusík - N, ale i ostatní živiny. Hnojením trávě zároveň pomůžete, aby se lépe prosadila proti plevelu a mechu. Předejdete tak i problémům s chorobami. Pravidelné hnojení podporuje růst husté, zdravé a jasně zelené trávy.

Nejdůležitější je hnojení hned na počátku vegetačního období, tedy teď zjara. Nejprve trávník poprvé posečte a potom ho při zatažené obloze pohnojte. Nedělejte to při slunečném počasí, aby hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky trávu nespálilo. Po pohnojení by měla následovat důkladná zálivka.

Rozdíl mezi hnojeným trávníkem a trávníkem trpícím nedostatkem dusíku je patrný na první pohled.Na trhu je řada kapalných hnojiv, která se přidávají přímo do zálivky, nebo hnojiva ve formě granulí, která můžete rovnoměrně rozsypat po trávníku. Důležité je skutečně rovnoměrné posypání, jinak za pár týdnů uvidíte nerovnoměrně zelené plochy a velmi rychle tak zjistíte, které části trávníku se dostalo hodně živin a které málo. Proto se hodí na větší plochy použít rozmetač.

Druhé hnojení provádějte v květnu až červnu. A pokud chcete trávníku dopřát opravdu nejlepší péči, myslete i na třetí hnojení v srpnu. Tehdy by neměl být hlavní složkou hnojiva dusík, ale draslík. Jinak může váš trávník ztratit mrazuvzdornost.

Nezanedbejte okraje

Udržování úhledných a čistých okrajů trávníku podporuje čistý a úpravný vzhled celé zahrady. Během vegetačního období okraje pravidelně zastřihujte nůžkami nebo pomocí strunové sekačky.

Vytvoření pevného okraje trávníku pomocí motorové frézy.Na jaře je dobré motorovou frézou nebo speciálním rovných rýčem vytvořit pevný okraj trávníku podél cesty nebo na hranici mezi trávníkem a záhony, aby trávník udržel přesně definovaný tvar. Takto ohraničený trávník se bude i mnohem lépe sekat.. Nepoužívejte normální rýč, protože jeho vydutý tvar způsobí vroubky.

Dostatečná závlaha je nutná

Rozdíl mezi zalévaným trávníkem a trávníkem bez zálivky může být markantní. Stačí pár skutečně teplých slunečných dnů.Kořeny mnoha trav nesahají příliš hluboko, což znamená, že déletrvající sucha dávají trávníku pořádně zabrat. Jakmile ho část suchem zežloutne a zhnědne, už jen těžko doroste do plné krásy. Proto je pro krásně zelené trávník důležitá pravidelná a vydatná zálivka. Bez ní se během slunečních letních dnů krásně zeleného trávníku nedočkáte.

 

prohlubně  a hrby, jak na ně

Může se stát, že se na trávníku objeví prohlubně nebo hrby. Vyskytují-li se problémy na malé ploše, lze je vyřešit snadno a rychle. Do poškozeného drnu vyříznete kříž, zvednete rohy trávníku a vyrovnáte půdu pod drnem.

Pokud je plocha větší, můžete odstranit celý díl travního koberce. Položíte ho na stranu a zajistíte, aby nevyschl. (Takto vyzvednutý travní drn by měl být vrácen na původní místo do 24 hodin.) Poté v celé ploše půdu vyrovnáte a kus travního koberce vrátíte na původní místo.

Jak Často sekat?

Sekání povzbuzuje trávu k rašení nových výhonků, zhušťuje se koberec a vytlačují se plevele. Okrasný trávník tedy sečte jednou až dvakrát za týden na výšku kolem 3 cm. Pozor ale na přehnané sekání na minimální výšku, ať na trávníku nevytvoříte nevzhledné lysiny.

V létě, kdy hrozí velká sucha, nechte trávu trochu povyrůst a nesekejte ji na příliš nízký koberec. Jinak zežloutne a uschne daleko dřív. Vyšší tráva vám udrží déle vlhkost.

Jak se zbavit mechu

Mech se obvykle vyskytuje na vlhkých trávnících, ve stínu a na špatně hnojené půdě. Teď na jaře je můžete ošetřit chemickým přípravkem proti mechu nebo trávním pískem. Odumřelý mech z trávníku vyhrabejte.

Pokud máte chudou a kyselou půdu, zkuste ji upravit vápnem. V příliš stinných koutech, kde se mech objevuje pravidelně, je rozumné trávu nahradit jinou rostlinou vytvářející koberec. Případně tam můžete založit koberec z mechu.

Co s plevelem?

Pokud zrovna nezmíráte touhou po dokonalém anglickém trávníku, můžete některé z plevelů v trávníku ponechat. Sedmikrásky či jetel přece vypadají hezky. Jiné druhy však mohou způsobit strádání trávníku a je lepší je hubit.

Ze sedmikrásek se můžete těšit, nebo se jich vytrháním zbavit. U pampelišek volte raději druhou možnost.Pravidelné sekání, hnojení a zalévání řadu plevelů dokáže odradit. Pokud se přesto objeví, můžete je po jednom vytrhávat rukou nebo speciálním nástrojem. Některé plevele jako pampeliška mají dlouhé kořeny, které je potřeba vytáhnout celé.

Na velké plochy je někdy nutné použít chemické herbicidy, v kalené, granulované či práškové formě. K dostání jsou i hnojiva, která už granule na hubení plevele obsahují.

 

ZDROJ MF DNES

aktualizováno: 20.03.2010 15:27:01