Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Vertikulátor - k čemu slouží?

K čemu slouží vertikutátor a co je to vertikutace?

Jedním z nezbytných úkonů údržby trávníku je vertikutace. Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná travní plsť, může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů.

Jak poslouží vertikutátor , provzdušňovač nebo travní fréza?  Vertikutací se „dostanou ven“ travní zbytky. Ty vytvářejí jakýsi poklop, který do půdy (ke kořenům) nepropouští optimální množství kyslíku, vodu a živiny. Ideální hloubka řezu jsou 3 milimetry, pokud je váš trávník udržovaný, u těch zanedbanějších pažitů nastavte nože na 5 milimetrů. Pozor! Trávník musí nože pouze zlehka zkypřit, nikoli přerývat!
 
Vertikutátor se podobá travní sekačce, ale na rozdíl od ní má místo žacího nože řady svislých nožů, které se zařezávají do trávníku, a tak ho zbavují nepropustné travní plsti a mechu.
 
 
Před první vertikutací bych chtěl všechny varovat, protože pohled na ošetřený trávník totiž není příliš vábný a leckoho může vylekat. Zachovejte ovšem klid, protože do čtrnáctí dnů se znovu zazelená a vy uvidíte ten rozdíl. Aby byl výsledek skutečně perfektní a váš trávník byl ještě svěžejší, zelenější, zdravější a hustější než kdykoliv předtím, je dobré na holá místa přidat odpovídající travní osivo a použít i speciální travní hnojivo.
TOPlist
aktualizováno: 20.03.2010 15:27:01